Ufak Şeyleri Dert Etmeyin

Yayınlandı: Haziran 8, 2008 / Hikaye

Bir zamanlar yaşlı ve bilge bir adamın yaşadığı bir köy varmış.Köylüler ne zaman bir konuda çıkmaza girseler,kavgaya kapılsalar bu adamın yanına koşarlar ve onun açıklamalarıyla tatmin olurlarmış.

Bir gün köyün çiftçilerinden biri büyük bir telaş içinde bilge adama gelmiş.”Bilge adam,bana yardım et.”Korkunç bir şey olduÖküzüm öldü,tarlamı sürecek başka bir hayvanım da yok! Söyle bana budan kötü bir şey olabilir mi?” bilge adam cevap vermiş:”Olabilir de olmayabilir de..”Adam bir koşu köye dönmüş ve komşularına bilge adamın aklını kaçırdığını söylemiş.Tabi ki başına gelenden daha kötü bir şey olamazmış.bilge adam bunu nasıl göremiyor diye düşünmüş.

Ne ki ertesi gün çiftçi,çiftliğinin yakınlarında başıboş gezen genç ve güçlü bir at görmüş.

Adamın artık bel bağlayacağı öküzü olmadığı için ,aklına bu atı yakalayıp ölen hayvanın yerine kullanmak gelmiş….ve atı yakalamış.Ne sevinmiş! O güne kadar tarla sürmek hiç bu kadar kolay ve keyifli olmamış.Yanıldığını söyleyip özür dilemek için bilge adama gitmiş.”haklıymışsın bilge adam, öküzümü yitirmek olabilecek en kötü şey değilmiş.Tersine Tanrı nın bir nimetiymiş.eğer başıma bu gelmeseydi yeni atımı yakalayamazdım.Sen de kabul edersin ki bu olabilecek en güzel şey..”Bilge adam bir kez daha ,”olabilir de olmayabilir de “demiş.”Eyvah “diye düşünmüş çiftçi.”Bu adam gerçekten keçileri kaçırmış.”

Oysa çiftçi yine olacaklardan habersizmiş.Bir kaç gün sonra oğlu ata binerken düşmüş.Bacağı kırıldığı için artık tarla da babasına yardım edemeyecek duruma gelmiş.Açlıktan öleceğiz diye hayıflanmış çiftçi. Ve bir kez daha bilge adama koşmuş.bu kez ona “Atı bulmamın olabilecek en güzel şey olmadığını nasıl bildin?” diye sormuş.”Bir kez daha haklı çıktın .Oğlum sakatlandı ve tarla da bana yardım edemez hale geldi.Bu kez artık bundan daha kötü bir şey olamıyacağına eminim.Herhalde sen de kabul edersin.”Ne var ki bilge adam yine sakin bir ifadeyle çiftçinin yüzüne bakmış ve onun üzüntüsünü paylaşan bir sesle ,”olabilir de olmayabilir de.” demiş. Bilge adamın bu denli cahil oluşuna öfkelenen çiftçi hışımla köyüne dönmüş.

Erteis gün köye askerler gelmiş ve yeni patlayan savaş için ne kdar eli ayağı tutan erkek varsa götürmüşler.Köyde bıraktıkları tek genç çiftçinin oğluymuş!

………………….

UNUTMAYIN OLABİLİR DE OLMAYABİLİR DE……………….

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s