Hayvanların Taktikleri

Yayınlandı: Ocak 17, 2010 / Genel Yazılar
Etiketler:, ,

ÖRÜMCEKLERİN MUHTEŞEM TAKTİKLERİ

    
    Portia Fimriata örümceği, diğer pek çok örümceğin aksine hem ağ kurarak, hem de kendi ağından uzağa giderek avlanır. Portia’nın başka bir özelliği de böcekler yerine kendi cinslerini yiyecek olarak tercih etmesidir. Bu nedenle Portia’nın ağ sahası genellikle diğer örümceklerin ağlarıdır.
    Portia örümceği bunu yaparken son derece ilginç bir taktik izler:
    *Önce başka bir örümceğin ağı üzerine yerleşir.
    * Bu sırada ağda titreşimler oluşmasına rağmen kendini fark ettirmez. Çünkü görünüşte rüzgarda ağa takılmış bir bitki parçasını andırır.
    * Avı gördüğünde telaş içinde atlayan diğer örümceklerin aksine Portia son derece yavaş bir yürüyüşe sahiptir. Bu sayede ağa yerleştikten sonra tuzağa düşen bir böcek gibi bacaklarını yavaşça sallayıp ağa takılmış böcek taklidi yapar.
    *Bu titreşime aldanan ağ sahibi yaklaşırken, Portia ağın üstünde pusuda bekler ve ustaca avına ulaşır.
    ‘Kendi rızkını taşıyamayan nice canlı vardır ki onu ve    sizi Allah rızıklandırır. O, işitendir, bilendir.’ (Ankebut Suresi, 60)
 
    KUŞLARIN SAHTE YUVA TAKTİKLERİ
 
    * Pek çok kuş türü, yavrularını düşmanlarından korumak için sahte yuvalar kurarlar. Örneğin Afrika ve Hindistan’da kuş yumurtasıyla beslenen hayvanlar çoğunluktadır. Bu yüzden Afrika çalıkuşları (Ploceides) çok sayıda sahte yuva kurarak bu canlıların yuvalarına yapacakları saldırı olasılığını azaltır ve kaçmak için zaman kazanarak yumurtalarını korumuş olurlar.

    * Tropik bölgelerdeki ağaçlarda yaşayan yılanlar çok zehirlidir. Bu nedenle aynı bölgede yaşayan çulhakuşu kolonilerinin yuvalarının girişleri de gizli ve labirent gibidir. Ayrıca bu kuşlar başka bir önlem olarak da yuvalarına saldıran canlıları caydırması için evlerini hem dalları dikenli akasya ağaçlarına kurarlar, hem de yuvalarının yakınına çok sayıda boş yani sahte yuva yaparlar.
 
SAVUNMA SİSTEMİNİ DELEBİLEN TAKTİK USTASI
     
    Ateş karıncalarının en büyük düşmanı, asalak bir karınca cinsi olan Solenopsis davgeri’dir. İnsanların anlamakta bile zorlandığı çok yönlü savunma sistemini delebilen bu canlı, yine bir başka karınca cinsidir. Bu parazit karıncanın, ateş karıncasının yuvasına nasıl "girebildiği" bilinmemektedir. Ama bir kez yuvaya kabul edildi mi, asalak karınca hemen kraliçeye saldırır ve antenine, bacağına ya da boğazına kenetlenir. İşçi karıncaların, doğal olarak bu saldırganı yok etmesi gerekirken hiçbir şey yapmamaları, açıklama getirilmesi zor bir konu gibi görülebilir. Oysa bunun cevabı kolaydır. Parazit, kraliçenin boğazına kenetlenerek onun feromenini taklit etmektedir. Bundan sonra işçiler, farkında olmadan bütün güçlerini, kraliçeyi boyunduruğu altına alan bu asalağı beslemeye harcarlar. Çünkü feromenlerini taklit eden bu asalağı, kendi kraliçeleri sanmaktadırlar. Kraliçeleri ise, işçiler onu beslediklerini sanırlarken ölür.

    SEKRETER KUŞUNUN ZEHİRLİ  YILANI ALT  ETME TAKTİĞİ

 
    Sekreter kuşları daha çok yılanla beslenirler ve çok isabetli bir taktikle yılanı etkisiz hale getirip avlarlar.
    * Bir yılanla karşılaşan sekreter kuşu gagasını kullanmadan pençeleriyle saldırır ve avını pençe vuruşlarıyla öldürmeye çalışır.
    *
Karşılaştığı yılan zehirli bir tür ise, sekreter kuşu, kanatları aracılığıyla onu kendisinden uzak tutar ve yılanın zehirini boşaltması için birkaç tüyünü yılana yutturmaya çalışır. Bunu başarırsa, yılan zehirini kuşu etkilemeyecek bir yere boşaltmış olur.
    Sekreter kuşu, zehirinin büyük bölümünü boşalttığı için artık eskisi kadar tehlikeli olmayan yılana pençeleriyle saldırır. Pençelerinin yüzeyi çok az damarlı olduğu için yılan ısırsa bile, kuş zarar görmez
 
FINDIKKIRAN KUŞUNUN YUVASINI HIRSIZLARDAN KORUMA TAKTİĞİ  
   
 Fındıkkıran kuşları ölü ağaçların yumuşak tahtalarında yuva deliği açarlar. Yuva hırsızlarına karşı etkili bir korunma sistemine sahip olarak yaratılmışlardır. Bir deliği açtıktan sonra, bir fındıkkıran yakındaki bir su birikintisinden çamur toplar ve yuva deliğinin girişini bununla sıvar. Tam bir fındıkkıranın kıpırdayabileceği genişlikte bir giriş bırakır. Böylelikle sığırcık gibi daha büyük kuşlar bu delikten yuvaya giremezler

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s